Zapewnij sobie powodzenie, przeprowadzając badania konkurencji. Mają one nie tylko istotne znaczenie dla wyróżnienia się w świecie e-commerce, ale także wskażą Ci kierunek działania Twojego biznesu dropshippingowego. Jest to także kluczowy element Twojego dropshippingowego biznesplanu, który najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem działalności e-commerce. Dobrze prosperujące firmy regularnie przeprowadzają analizy konkurencji, aby na bieżąco monitorować rynek.
Korzyści płynące z analizy konkurencji w dropshippingu
Jakie dokładnie są zalety z takich badań?
Oto one:
Zebranie aktualnych badań rynku i zobrazowanie, co inne podobne marki mają do zaoferowania
Sprawdzenie i porównanie, za ile konkurenci sprzedają swoje produkty
Zobaczenie jakie mocne i słabe strony mają konkurencyjne witryny e-commerce w swojej konstrukcji i funkcjonalności
Zebranie bieżących informacji o najnowszych trendach na rynku
Znalezienie niszy na rynku
Znalezienie sposobu, aby robić rzeczy lepiej (np. niższe ceny dostawy, lepsza strona internetowa lub większa różnorodność konkretnego produktu niszowego)
Znalezienie unikatowego punktu sprzedaży
Znalezienie elementu wyróżniającego Twój biznes na tle konkurencji
Wykorzystanie tych informacji do określenia grupy docelowej, aby skutecznie sprzedawać jej produkty
Narzędzia do badania konkurencji
Na szczęście przeprowadzenie badania rynku i znalezienie informacji o konkurencji jest dość proste. Zebranie wyników zajmie kilka godzin, ale potrzebne do tego narzędzia są łatwo dostępne.
1. Wyszukiwarka
Warto użyć Google, Bing i Yahoo, aby porównać płatne reklamy i organiczne wyniki wyszukiwania.
2. Similarweb
Similarweb to darmowa strona internetowa, która pozwala wyszukać dowolną firmę online i zobaczyć jej główne statystyki, takie jak wielkość ruchu na stronie, globalna pozycja witryny, pozycja w kraju i danej kategorii, współczynnik odrzuceń, ilość przejrzanych stron na wizytę, średni czas trwania wizyty i listę jej głównych konkurentów.
3.CompanyCheck
Innym bezpłatnym narzędziem jest CompanyCheck, które pozwala sprawdzić każdą brytyjską firmę: jej finanse, rok ustanowienia, nazwiska dyrektorów, akcjonariuszy i charakter działalności. W każdym kraju znajdują się podobne strony internetowe i można je znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę wyrażenie „company checker” i nazwę kraju.
4. Emerald Insight
Jest to renomowana platforma badania rynku, która umożliwia dostęp do artykułów, czasopism i badań. Emerald Insight oferuje otwarty dostęp do dokumentów, a także płatną subskrypcję. Platforma ta, wykorzystywana przez uniwersytety, biblioteki i naukowców, stanowi szybki sposób na znalezienie gotowych raportów z analizy konkurencji i danych rynkowych.
5. BCC Research
Podobnie jak Emerald Insight, BCC Research oferuje ogromną bazę raportów z różnych obszarów, w tym przedsiębiorczości i handlu.
Metoda analizy konkurencji
Model pięciu sił Portera
Model pięciu sił Portera jest metodą analizy presji konkurencji w branży, stworzoną przez Michaela Portera w Harvard Business School w 1979 roku. Aby ją wykorzystać, należy użyć pięciu następujących kategorii do zbadania punktów kluczowych:
1.Stopień rywalizacji pomiędzy konkurentami
Jak bardzo konkurencyjna jest branża? Ilu jest rywali?
2.Siła oddziaływania nabywców
Jaką siłę oddziaływania mają dostawcy na Twoim rynku? Jak łatwo mogą oni podnieść ceny?
3.Siła oddziaływania nabywców
Jaką siłę oddziaływania mają klienci? Czy na rynku jest wielu dostawców, spośród których klienci mogą wybrać najlepszą cenę?
4.Zagrożenie substytucją
Jakie jest prawdopodobieństwo, że Twoi klienci znajdą produkt podobny do Twojego?
5.Zagrożenie nowymi wchodzącymi
Czy bariery wejścia w Twoją niszę na rynku są wysokie czy niskie? Na ile łatwo jest nowym konkurentom wejść na rynek i zagrozić Twojej pozycji?
Konkurenci bezpośredni i pośredni
Bezpośredni konkurenci to tacy, którzy oferują taki sam produkt jak Ty. Działają na tym samym rynku i stanowią silna konkurencję.
Konkurenci pośredni to firmy, które celują w tych samych klientów, ale mają inne produkty. Ich produkty mogłyby zastąpić Twój.
Przykład: Coca-Cola i Pepsi są konkurentami bezpośrednimi. Dla obydwu firm konkurentem pośrednim jest supermarketowa kawa mrożona Starbucks.
Jak opracować analizę konkurencji
Najprostszym sposobem na opracowanie analizy konkurencji jest dokument Word. Utwórz tabelę lub akapity z nagłówkami odpowiadającymi pięciu kluczowym punktom wymienionym wyżej. Umieść swoje informacje w punktach, aby uszeregować swoje badania. Ustal taki poziom szczegółowości, jaki chcesz; im więcej masz badań, tym lepsze będą pomysły na działalność dropshippingową.
Podobne wpisy
Czy warto zatrudniać freelancerów do pomocy w działalności dropshippingowej?
Jak opisać personę klienta: przewodnik krok po kroku
Jak napisać biznesplan działalności dropshippingowej